През периода на кърменето потребностите от хранителни вещества за майчиния организъм са значително увеличени. Жената има нужда от около 500 ккал в повече на ден през първите 6 месеца кърмене и от около 300 ккал – през вторите 6 месеца.

Храненето трябва да бъде пълноценно и балансирано за да се образува достатъчно кърма и за да не страда от липси, както женския, така и детския организъм.
Кои са най-важните храни по време на кърмене?
Разнообразното меню е от първостепенно значение за производството на мляко. Следете дали приемате достатъчно пълнозърнести храни, които осигуряват въглехидрати, енергия и фибри. Наблегнете на овесени ядки, пълнозърнесто пшенично и ръжено брашно.
5% отстъпка с промокод mamaitati
Протеините са изключително необходими както за производството на мляко, така и за неговия състав. Може да си ги набавите от месо, риба, яйца, млечни продукти, някои варива и зърнени като киноа, боб, леща.
Пресните плодове и зеленчуци са задължителни в менюто на кърмещата жена. Най-добре е та да бъдат сезонни и да присъстват в поне две от храненията за деня. Плодовете е желателно да се консумират цели, а не под формата на сок.
Няма точно определен брой хранения, който трябва да следвате, но се придържайте към здравословното правило от три-четири хранения на ден.
Храни, които увеличават производството на кърма:
- Бобови култури – нахут, леща, боб;
- Овесена каша;
- Спанак;
- Моркови;
- Папая;
- Аспержи;
- Кафяв ориз;
- Кайсии;
Прочетете още за храните, които увеличават кърмата – ще ви бъде интересно
Ролята на течностите в периода на кърменето
Производството на кърма изисква допълнителен прием на течности. От друга страна самото кърмене може да доведе до обезводняване на организма на майката. Ето защо е важно да приемате повече вода – по около 10 чаши дневно. Може да пиете още айран, билков чай, прясно изцеден фреш.
Храни и напитки, които трябва да се избягват по време на кърмене
Ако вие или бебето ви нямате доказани алергии към определени храни, то няма нужда да следвате стриктен режим и да се ограничавате. Следете за признаци на непоносимост при бебето като:
- Слабо наддаване на тегло;
- Диария;
- Повръщане;
- Обрив;
- Екзема;
Ако забележите някой от тях, консултирайте се с педиатър възможно най-скоро.
Избягвайте пакетирани храни със съдържание на овкусители и консерванти. Не прекалявайте с колбаси, консерви, меки сирена. Мийте добре плодовете и зеленчуците, белете ги или ги накисвайте във вода за половин час преди консумация за да се намали съдържанието на нитрати и пестициди в тях.
Не прекалявайте със захарта и кафето. Избягвайте алкохола.
Прочете още за храните, които трябва да избягвате при кърмене.
Често задавани въпроси за храненето по време на кърмене:
Мога ли да ям шоколад? – Да, няма проблем да хапвате шоколад стига да не прекалявате. Изберете качествен, най-добре черен шоколад, без хидрогенирани мазнини и сухо мляко.
Мога ли да пия кафе? – Да, по възможност едно на ден, сутрин, веднага след кърмене. Големите количества кофеин могат да превъзбудят бебето затова гледайте да има интервал от поне 2-3 часа от приема на кафе до следващото кърмене.
Алкохолът забранен ли е? – Най-добре е да избягвате напълно алкохола докато кърмите, но все пак може да си позволите 1 чаша вино или бира веднага след кърмене. И тук важи правилото, както при кафето, да оставите 3-часов интервал между приема на алкохол и кърмене. Може да изцедите кърма предварително за следващото хранене на бебето. Така организмът ви ще има достатъчно време да разгради алкохола.
Трябва ли да спра алергените като млечни, цитруси, ядки? – Не, ако вие нямате алергия към тях. Хапвайте ги умерено и следете за реакция. Ако в семейството ви има хора, алергични към тези храни, по-добре ги избягвайте през първите месеци. След това ги приемайте в малки количества – шепа ядки – 2-3 пъти седмично, чаша прясно или кисело мляко на ден.
Мога ли да спазвам диета за отслабване докато кърмя? – Най-добре оставете диетите за периода след отбиване на бебето. Отслабването по време на кърмене не е невъзможно, но момента не е подходящ за лишения. Тялото ви още не се е възстановило от бременността и раждането, а кърменето допълнително го изтощава. Важно е да приемате разнообразна храна и достатъчно калории, за да осигурите не само производството на мляко, но и своето здраве.