Топлинният обрив е често срещан при бебета и малки деца. Дължи се на недоразвитата им терморегулация. Появява се най-често през летните месеци когато детето е изложено на топлина и слънце, а организмът му не успява да се охлади ефективно и в резултат на това потните жлези по кожата се запушват. Появява се ситен, червеникав обрив с усещане за парене и сърбеж по засегнатите места.

Потенето допълнително влошава обрива и чувството за дискомфорт. Засегнати са най-често откритите части на тялото – рамене, шия, лице, както и сгъвките на лактите и колената, но обрива може да се появи и по корема, гърба и бедрата.
Обикновено състоянието се съпровожда от раздразнителност и повишена плачливост при бебето.
В редки случаи при сериозно претопляне може да се наблюдават повишена телесна температура и повръщане, които изискват консултация с лекар.
Крие ли рискове за здравето претоплянето
Лекото претопляне, проявяващо се само с обрив, не крие сериозни рискове за здравето на детето, освен дискомфорта, причинен от пъпките. Тежкото прегряване обаче може да доведе до повръщане, нарушение на електролитния баланс, обезводняване и увреждане на бъбречната функция.
Ако освен наличието на обрив, бебето повръща, летаргично е и има повишена температура, веднага го сложете на сянка, по възможност на закрито, дайте му вода, разтрийте го с хладни кърпи или го изкъпете с хладка (не студена!) вода. При първа възможност потърсете лекар.
Как да се справим с обрива от претопляне
1. Охлаждаща баня
При първите признаци на обрив и зачервяване на кожата, съблечете детето и го изкъпете с хладка вода. Подсушавайте внимателно без да търкате засегнатите места.
2. Локални кремове
Посетете педиатър или дерматолог, който да предпише подходящ крем за локално третиране на обрива. Ако кожата на детето е по-суха, светла и склонна към чести раздразнения, лекарят може да предпише емолиент за ежедневно нанасяне. Той създава предпазна бариера върху кожата и намалява дразненето от слънцето и потта.
3. Антихистамини
Педиатърът може да предпише и антихистамини за пиене ако обривът е на големи площи или ако не преминава след 2-3 дни мазане с локален крем. Антихистаминът ще облекчи сърбежа, но е добре да се дава вечер преди лягане, тъй като може да доведе до сънливост.
Как да избегнем претоплянето
· Обличайте детето само в памучни дрехи и не използвайте такива от синтетични материи. Дрешките трябва да са свободни, да не спарват, за да може кожата да диша. Не навличайте детето, тъй като при прекомерно обличане и стоене в силно затоплена стая, обрив може да се появи и през зимните месеци;
· Поддържайте оптимална температура вкъщи – 22-23 градуса през деня и 20 градуса за спане. Завивайте детето с леки завивки от естествени материи;
· Не извеждайте детето навън през горещите часове на деня;
· Дръжте детето на сянка когато температурата на въздуха е висока, използвайте предпазна шапка през лятото и често му предлагайте течности;
· Не водете на плаж деца под 6 месеца, а по-големите дръжте на сянка под плътен чадър;
· Преобличайте детето когато се изпоти;
· Не къпете бебето с гореща вода;
· Не използвайте пудри и талкове, които запушват порите на кожата;
· При първи прояви на обрив приберете детето на закрито, в хладна стая, изкъпете го и оставете кожата му да изсъхне на въздух, след което нанесете успокояващ крем;
Кога да се обърнем към лекар:
· Ако обривът не преминава в рамките на 3 дни с приложените средства;
· Бебето повръща;
· Наблюдава се повишена температура над 38 градуса;
· Бебето има симптоми на дехидратация – летаргия, суха и отпусната кожа, намалено уриниране;