Покрай защитата и големите ползи от кърменето няма как да не се сблъскаме и с комичната страна на нещата, а именно митовете за него.
С течение на времето всяка майка, която кърми по-продължително разбира, че само гръцката митология може да съперничи по богатство на тази за естественото хранене на бебето.
5% отстъпка с промокод mamaitati
Един материал няма как да бъде достатъчно изчерпателен по темата, но ще ви представим нашия топ 10 с кърмачески митове:
10. Кърмата ми не е хранителна, защото изглежда прозрачна/синкава и няма каймак – драга госпожо, Вие по всяка вероятност не сте крава и не храните с Вашето мляко теленце, защо тогава мляко Ви трябва да изглежда като краве? Кърмата е точно такава, каквато трябва да бъде за съответното бебе. Научни изследвания са доказали, че съставът на майчиното мляко се различава при доносени и недоносени бебета, както и в различните етапи от растежа на детето.
9. Имаш малки гърди, няма как да произвеждаш достатъчно мляко с тях – тук даже може да се обзаложим за противното и по всяка вероятност, ще видим как точно тази майка надминава други с по-големи гърди, само от едната мотивация. Мастната тъкан и размерът на чашката нямат отношение към производството на майчино мляко.
8. Кърмата предизвиква рефлукс, защото съдържа прекалено много лактоза – това състояние е в следствие на недоразвит горен езофагеален сфинктер т.е. мускул с формата на пръстен, който затваря хранопровода и пречи на храната (кърмата) да се връща обратно в устата. Кърменето само облекчава този проблем и определено е за предпочитане пред по-трудно смилаемото адаптирано мляко. Лактозата в кърмата е специално произведена от тялото за нуждите на вашето дете и има изключително малка вероятност да не му понася достатъчно добре.
7. Кърменето води до напълняване – самото кърмене помага за изразходването на допълнителни калории и няма как да доведе до напълняване. Ако наблюдавате такава тенденция, то тя по всяка вероятност се дължи на хормонален дисбаланс и/или твърде голям апетит, но той отново би могъл да се диктува от хормоните.
6. Бебето иска често да го кърмя, кърмата ми не му достига – майчиното мляко се усвоява доста бързо и честото сукане не е белег на малко кърма. Тук е много по-вероятно да има причини като: неспокойствие от колики, зъби или друг страничен фактор, също може да означава скок в растежа и увеличаване на количествата мляко чрез единствения естествен начин – повече стимулация на гърдите (сукане).
5. Да се кърми дълго е признак на ниска култура, само роми и представители на бедни общества кърмят продължително време – културата няма нищо общо тук, освен да отчетем една богата обща култура и добра информираност за ползите от естественото хранене. Все повече високо образовани и интелигентни жени кърмят децата си минимум една година, това, което при едни е начин на оцеляване, при други е информиран избор.
4. Кърмата след навършване на 1 година е гола водица и не носи ползи за детето – майчината кърма ВИНАГИ носи ползи, това не се определя от възрастта на детето. Кърменето подпомага имунитета и на 6 месеца, и на (фрапиращите за някого) 6 години.
3. Всичко е ГМО и от там кърмата се замърсява, по-полезно е да давам БИО адаптирано мляко – да приемем теорията как наистина всичко е ГМО, тогава кравите от чието мляко правят БИО АМ на коя планета живеят и не са ли и те самите мутанти? Истинската БИО храна за твоето дете я произвеждаш ти, ако се стараеш и да имаш богато, но здравословно и чисто/домашно меню, още по-добре за производството на качествено мляко.
2. Кърменето ще ми развали гърдите, ако взема хапчета веднага след раждането ще си ги съхраня – тук обяснението е доста кратко, гравитацията не я кърмим, но тя пак взима своето…
1. Ще отправим една провокация към всички читателки. Довършете вие статията, напишете в коментарите кой е вашият МИТ номер 1 за кърменето. Убедени сме, че знаменит връх на класацията може да се постигне само с много колективен опит и гъвкаво чувство за хумор.