С настоящата публикация имаме за цел да представим в синтезиран вид информацията, с която всяка бременна жена (или планираща бременност) е добре да бъде запозната.

В много специализирани клиники се предлагат цялостни пакети, които включват нужните изследвания и консултации, но в останалите (доста от тях) случаи насоките са хаотични или непълни.
Затова ще ви представим стъпка по стъпка оптималния вариант за проследяване на една бременност.
Установяване на бременност
Най-популярният начин това да се направи е тестът за домашна употреба. Той се прави чрез урина и чувствителна на ЧХГ (човешки хорионгонадотропин) лента. След като тестът установи наличие на този хормон, трябва да се запише час за първи преглед при акушер-гинеколог.
Първи преглед
Обикновено той се провежда около 5-та гестационна седмица. Причина за това най-често, е че вече е минал месец, докато се установи закъснение на месечния цикъл.
Всъщност, по-рано от този срок, както и в него, може да се забележи единствено т.нар. сакче, в което ще се развива плода. Сърдечната дейност на зародиша все още не може да бъде установена чрез ултразвуков преглед.
Втори преглед
Най-често това се случва 2 седмици след първия. Прегледът се извършва през влагалището, тъй като бременността е много ранна. По време на посещението се изготвя и анамнеза на бременната, изчислява се вероятният термин на раждане (ВТР) и може да бъдат назначени изследвания на бъдещата майка (задължително микробиология на влагалищен секрет).
Трети преглед
Приблизителното време за него е 11-13 гестационна седмица. Отново се прави преглед на плода, но този път през корема. Вземат се данните на фетуса (дължината) и се изчислява окончателният ВТР. Също така се правят и някои допълнителни измервания – дебелина на нухалната гънка (повече за нея може да прочетете в темата за хромозомните аномалии, която подготвяме), назалната кост, измерва се кръвния поток през сърцето на плода.
Този период, 11-13 гестационна седмица, е идеален за провеждане на биохимичен скрининг. Това е кръвно изследване на бременната, чрез който се дава информация какъв е рискът от раждане на дете със синдром на Даун и други аномалии.
Резултатите е нужно да бъдат тълкувани от наблюдаващия гинеколог.
Четвърти преглед
Този преглед също е много важен. Провежда се около 16-22 гестационна седмица и е свързан с по-детайлно разглеждане на фетуса, както и е възможно да бъде назначен късен биохимичен скрининг.
Тук ще обърнем малко повече внимание на един важен преглед. Специалистът, който проследява бременността, трябва да информира пациентките си за феталната морфология.
5% отстъпка с промокод mamaitati
Към днешна дата този преглед е почти рутинен в специализираните болници, докато, за съжаление, в държавните заведения това не е така. Насажда се мнението, че това е скъпоструващ преглед, от който няма кой знае каква полза.
Замислете се, по време на този преглед специалистът разглежда много детайлно органите и структурата на бебето. Така може да бъдат установени някои изключително тежки малформации, и то на достатъчно ранен етап, през който може да се вземат мерки.
Също така се прави оценка на плацентата и пъпната връв (доплер).
Прочетете повече за феталната морфология – ще ви бъде полезно.
Очаквайте в продължението на темата подробности относно следващите прегледи при бременност.