Акушерска пареза, наричана още акушерска парализа, представлява увреждане на раменния сплит на бебето по време на раждането. Най-често се получава при диспропорция между размерите на бебето и таза на родилката.

Акушерската пареза е една от най-често срещаните родови травми и може да доведе до слабост или пълна загуба на движенията на ръката.
Какви са причините и рисковите фактори, които могат да доведат до акушерска пареза
Факторите, които увеличават риска от акушерка парализа са:
- Едър плод;
- Седалищно предлежание;
- Раменна дистокия;
- Тесен таз;
- Наднормено тегло при родилката;
- Неправилна позиция на плацентата;
- Твърде бързо раждане;
- Странично теглене на главата и шията преди излизането на раменния пояс;
- Използване на форцепс;
- Недоносено бебе;
Акушерска пареза възниква при вагинално раждане, но макар и много рядко може да се получи по време на Цезарово сечение. Честотата на родовата травма е 2-3 на 1000 раждания.
Какви са степените на увреждане
Степента на нараняване варира от слабо до частично или пълно разкъсване на нервите. В зависимост от тежестта на увреждане, мускулният тонус на ръката може да е намален или тя да лежи отпусната и безжизнена до тялото. Липсва сетивност и активни движения в ръката.
Лечение и прогноза
Възстановяването зависи от тежестта на увреждане. Лечението трябва да започне непосредствено след раждането. Колкото по-рано се вземат мерки толкова по-голяма е вероятността за пълно излекуване като целта е да се възстановят движенията на ръката. Лечението е чрез рехабилитация, масаж, електростимулация, вливане на медикаменти, поставяне на шини. В случай, че тези мерки не дадат резултат се преминава към оперативно лечение. Когато увреждането е леко и се касае само за оток, то може да премине спонтанно.
При по-леките случаи пълно възстановяване настъпва за 3 до 6 месеца, най-късно се раздвижват пръстите. При по-тежка степен на увреждане лечението продължава по-дълго като може да отнеме до една година. 90% от децата се възстановяват напълно.
Как да подпомогнем възстановяването на бебето
На първо място – не се паникьосвайте. С правилно и навременно лечение шансовете за пълно възстановяване на детето са огромни. В болницата ще ви покажат как да правите масаж и упражнения на бебето. След изписване се обърнете към специализирано заведение за физиотерапия и рехабилитация където да започнете лечение. Неонатолозите в болницата или личния педиатър на детето ще ви насочат. Обличайте бебето в свободни дрехи за да избегнете притискането на ръката. Първо обличайте засегнатата ръка, след това – здравата. Събличането правете в обратен ред.
Масажът е много важен тъй като подобрява кръвоснабдяването на клетките и мускулите и спомага за възвръщане на сетивността. Важно е да спазвате препоръките на специалистите и да правите редовно упражненията, които ви покажат.
Ако бебето плаче когато изпълнявате упражненията или напредъкът е твърде бавен, не губете кураж. В началото е най-трудно, но с упоритост, постоянство и търпение резултатите няма да закъснеят.