Тиреоидитът на Хашимото представлява автоимунно заболяване на щитовидната жлеза, което нарушава нормалните ѝ функции.

Развива се хроничен, възпалителен процес, който унищожава тъканта на щитовидната жлеза и води до намалено производство на тироидни хормони.
Нощници за бременни и кърмачки
Не чакайте до последния момент
Купете я сега!
Използвайте промо код mamaitati
Причините за появата на Хашимото все още не са напълно изяснени. Смята се, че генетичните фактори имат сериозно значение. Вземат се предвид и начина на живот и фактори на околната среда – стрес, вирусни заболявания, употреба на някои медикаменти, дефицит на йод и селен, излагане на токсини.
Заболяването започва без симптоми или със слабо изразени, неспецифични такива, които могат да бъдат отдадени на други състояния: умора, шум в ушите, световъртеж, сърцебиене, изпотяване, стягане в областта на шията и затруднено преглъщане, болки в мускулите, наддаване на тегло. Понякога може да има наличие само на един или два симптома.
Kлинове за бременни
Удобни през цялата бременност!
Вижте още
Използвайте промо код mamaitati
При изследване се установяват високи нива на антителата ТАТ и МАТ. Ако вече се е развил хипотиреодизъм се наблюдава повишено ниво на хормона TSH. Понижената функция на жлезата води до: умора, отслабена памет, запек, суха кожа, непоносимост към студ, наддаване на тегло.
Заболяването засяга предимно жени в репродуктивна възраст и ако е оставено без лечение може да повлияе на способността за зачеване, износване и здравето на бъдещото бебе.
Важно е при планиране на бременността да се изследва TSH и при нужда да се направи консултация с ендокринолог. Хормоните трябва да се следят често и да се поддържат в граници, определени от лекаря. Веднага след установяване на бременността трябва да се изследват TSH, FT4, FT3. Много често се наблюдава повишаване на хормона TSH през първите седмици след забременяването и се налага корекция на дозата на хормонозаместващия препарат. Това е от особено значение за правилното развитие на ембриона и запазване на бременността.
Неконтролираният хипотиреодизъм по време на бременност може да стане причина за прееклампсия или вродени малформации на плода.
Вроденият хипотиреодизъм се среща при 1 на 4000 новородени и ако остане нелекуван може да доведе до изоставане в умственото и физическо развитие на детето.
Некомпенсираният хипотиреодизъм в ранните седмици от бременността повишава риска от спонтанен аборт. През първите месеци нуждата от тиреоидни хормони на бременната жена е повишена, ето защо е много важно да се провежда ефективен контрол на заболяването.
Ние няма да Ви продадем скъп и непрактичен сутиен за кърмачки
Вижте още
Използвайте промо код mamaitati
Детето, родено от майка с тиреоидит на Хашимото има по-висок риск да отключи болестта след време, тъй като тя има наследствен фактор. Това обаче далеч не означава, че детето със сигурност ще се разболее, начина на живот е определящ за това дали ще се развие Хашимото или не.
Как протича една бременност при жена с автоимунен тиреоидит?
При редовни изследвания и хормонозаместваща терапия в подходяща доза бременността протича абсолютно нормално, стига да няма други съпътстващи заболявания.
Няма ограничения относно начина на живот на бременната жена, единствено е добре да се спазва диета, която по принцип се препоръчва на всички болни от Хашимото. Не се консумират в големи количества: зеле, орехи, маруля, просо, соя, тофу. Избягват се подсладители, консерванти и други вредни добавки в храните. Добре е да се намали приема на зърнени храни с високо съдържание на глутен. Желателно е да се ограничи приема на кафе. Може да се приемат витамини за бременни без съдържание на йод. Освен тироидните хормони добре е да се проследяват често кръвното налягане и глюкозата в кръвта на бъдещата майка.
Хипотиреодизъм и кърмене
Намалената функция на щитовидната жлеза не възпрепятства кърменето. Важно е да продължите да взимате хормонозаместващите лекарства. Прекалено високата доза хормони обаче преминава в кърмата, от друга страна недостатъчното им количество може да засегне производството на мляко. Затова е важно да вземате препарата в точната доза и да правите редовно изследвания.