Заразяването с вируси по време на бременността не е рядко срещано и често води до притеснение у бъдещите майки, но добрата новина е, че в повечето случаи става дума за т.нар „настинки“, които отминават без усложнения и не са опасни за бебето.

Все пак има и вируси, с които е по-добре да не се срещаме през деветте месеца, тъй като крият рискове за нормалното протичане на бременността.
Настинка
Повечето вируси, които ни атакуват предизвикват т.нар „настинка“. Лесно може да я познаете по обичайните симптоми:
- Болка в гърлото
- Запушен нос, хрема
- Главоболие
- Лека отпадналост
- Кашлица
При настинките рядко се вдига температура и тя обикновено не е много висока (над 38 градуса). Вирусите от този тип не изискват специфично лечение и отшумяват от самосебе си за около седмица. Може да се лекувате по обичайния начин – топли течности, почивка, симптоматични лекарства за облекчаване на дискомфорта. Повечето от лекарствата за облекчаване на болката в гърлото, главоболието и температурата са безопасни по време на бременност. Изключение правят капките за нос, съдържащи ксилометазолин, които трябва да се избягват.
Четете листовката на всеки медикамент, който приемате дори и да е с натурален състав и се консултирайте с лекар, ако не сте сигурна дали е удачен за бременни.
Грип
За разликата от настинката грипът започва остро и ни поваля на легло. Температурата може да достигне много високи стойности (над 39 градуса). Наблюдават се:
- Болки в мускулите и очните ябълки
- Силна отпадналост
- Липса на апетит
- Повишена температура
- Главоболие, световъртеж
- Кашлица
- По-рядко – гадене, повръщане, стомашно разстройство.
Въпреки че грипът протича по-тежко от настинката и по-често води до усложнения, той в никакъв случай не е причина за паника. Обадете се на вашия лекар и обсъдете с него лечението. През първите дни вероятно ще е достатъчна активна почивка, прием на много течности, мед, инхалации с морска сол. За температурата се препоръчва парацетамол.
Свържете с лекар ако не забелязвате подобрение на симптомите след 3-4 дни или настъпи рязко влошаване. Висока температура, която не се влияе от медикаменти, придружена с втрисане също изисква спешна консултация. Други признаци на усложнение са: влошаваща се кашлица, болка и тежест в гърдите, затруднено дишане.
Силно гадене и невъзможност за прием на храна също налагат преглед, тъй като може да се стигне до дехидратация.
В повечето случаи острата фаза на грипа преминава без лечение за 3-5 дни, но кашлицата и лека умора могат да останат за по-дълго време.
Коронавирус (COVID 19)
Симптомите на инфекция с новия коронавирус наподобавят тези на грипа, но все пак между тях има някои разлики.
Най-честите признаци на инфекция с Ковид 19 са:
- Кашлица
- Температура
- Болки в тялото
- Главоболие
- Загуба на обоняние
За разлика от грипа, при коронавируса температурата се повишава постепенно. Началото не е толкова остро. Възможно е дори през цялото време тя да не се повиши над 37.5-38 градуса. Много характерни са загубата на обоняние и вкус, въпреки че те се срещат при други вирусни инфекции дори и най-банална простуда. Не е задължително да се наблюдават всички симптоми наведнъж. При много от хората вирусът протича напълно или почти безсимптомно.
Все още не е известно дали бременната жена може да предаде вируса на бебето в утробата, но много жени с доказан Ковид 19, са родили напълно здрави деца.
Бременните жени, които имат симптоми на коронавирус трябва да уведомят своя личен лекар по телефона. Единствения сигурен начин да се разграничи ковид 19 от останалите вируси е чрез тест. Въпреки че все още няма конкретно лечение за вируса, лекарят може да предпише определени медикаменти, съобразени с бременността.
Рубеола
Рубеолата е остра инфекция, която се предава по въздушно капков път и се проявява чрез ситен обрив. Симптомите са:
- Повишена температура
- Увеличени лимфни възли
- Болки в гърлото
- Обрив
Рубеолата е опасна за бременността, тъй като може да проникне през плацентата и да увреди плода. В колкото по-ранен срок е станало заразяването толкова по-голям е рискът от сериозни увреждания.
Ако не сте боледували от рубеола като дете и имате контакт със заразен, уведомете лекаря, който вероятно ще назначи изследване за наличие на антитела. Ако заразяването се докаже е нужна консултация с генетик, който да оцени рискът от продължаване на бременността.
Варицела
Вирусна инфекция, която също може да бъде опасна по време на бременност, ако жената няма имунитет към нея. Симптомите на варицела са:
- Обрив по цялото тяло
- Подути лимфни възли
- Повишена температура
- В някои случаи – болки в гърлото и мускулите
Случаите на заразяване с варицела по време на бременност са редки, тъй като повечето хора са прекарали заболяването като деца.
Морбили
Морбили е остро инфекциозно заболяване, което преминава през плацентата и заразява плода.
Симптомите при жената са:
- Висока температура
- Зачервени очи
- Обрив
Ако бъдещата майка е ваксинирана срещу морбили, то опасност за нея и плода няма. Добре е жените, които планират бременност и не могат да дадат информация дали са били ваксинирани да се изследват за наличие на антитела срещу морбили. След поставянето на ваксина е желателно да се изчака минимум един месец преди забременяване.