За кърменето след навършване годинка на детето. Една много спорна тема, по която мненията са много и различни.

Дали е добре да кърмим детето си, след като навърши година? Дали това не му пречи да си набавя оптимални и разнообразни хранителни вещества? Как е прието продължителното кърмене на вече порасналото бебе от обществото? Дали мама не греши, като постоянно предлага гърдата на мъника за успокоение, за сигурност?
5% отстъпка с промокод mamaitati
Толкова много въпроси, чийто отговори ще се опитаме да ви дадем максимално обективно в този материал. Може да прочетете и материала ни за отбиването на кърмачето – той до голяма степен има връзка с кърменето след годинката.
Дали сте от майките, чийто деца наближава да направят годинка, а вие още кърмите основно или сте от майките отдавна отбили мъниците си и вече не предлагащи гърдата – няма значение, този материал е за вас! Така че четете…
За кърменето след годинката – нормално ли е това, има ли предимства и какви са те
От раждането вече е изминало много време и вашето бебе расте, променя се, забелязва все повече неща. Неусетно идва момента да стане на година, а вие все още кърмите. Унесени в хранене, приспиване, разходки и опиянени от чувството за пълноценност, за близост и при това, така лесния процес на кърмене – не сте усетили как е отлетяло времето.
Ами сега кога да захраните? Колко продължително да кърмите? Какво е изпуснало вашето кърмаче от захранването и какво може да навакса? До момента сте му давали твърди храни и е опитало много неща, но кърмата ви си е останала основната му храна. Дали да продължите така или да се вслушате в съветите на всички останали, че вече бебето е голямо и трябва да го отбиете? Универсален отговор на този въпрос няма, както сами предположихте. Всяка майка и нейното бебе са уникални и връзката между тях също.
Според специалистите кърменето след годината е напълно нормално за бебето и няма причина защо да не е така. Всичко е въпрос на личен избор, приоритети и разбира се наличието на кърма. По правило щом сте кърмили до момента, ще може да продължите и още, стига да няма здравословни противопоказания по въпроса. Всъщност практиката показва, че повечето западни страни и западно ориентираните – се стремят да стимулират дългото кърмене на бебето до 2 години, дори три.
Защо го правят? Кърменето носи изключителни ползи за вашето бебе и здравето му. То допринася и за балансираното здраве на майката. Да не говорим за силната връзка между детето и майка му, която за цял живот ще бъде активна. Ако усещате, че искате и трябва да кърмите бебето си до две или три години – направете го. Не се осланяйте на чуждото мнение и изумените погледи на роднини, приятели, общество. Кърмете това не е вредно, напротив.
Независимо дали вашето бебе е на 6 месеца, година, две или три – единствено кърмата ви е толкова сериозен източник на антитела и имунитет съответно за него. Затова защо да спирате нещо, което помага да детето ви да е здраво и добре растящо? На възраст над годинка бебето вече е укрепнало и може само със собствени сили да се справи с една настинка, вирус или грип, но те минават много по-леко с помощта на имунитета от кърмата приета от вас.
Много проучвания по въпроса показват, че кърмените до късно деца боледуват доста по-рядко от своите връстници, които не са кърмени толкова дълго. Ако спрете кърмата на шест месеца и захраните напълно до годинка – вероятно в последствие детето ви ще боледува по-често и тежко докато посещава ясла и градина. Кърмените деца до 2, 3 години много по-леко прекарват болестите и укрепват организма си почти моментално.
И все пак за всички скептично настроени по въпроса нека кажем какви са основните предимства на кърменето след навършването на година от бебето?
За кърменето след годинката – основни ползи и предимства
Започваме понеже е лято в разгара си с първата почивка на бебето ви. Много често на нея мъника се разболява и страда тежко от стомашни вируси. Те са придружени с повръщане и диария, обезводняване. В такива случаи детският стомах не понася никаква храна, но не е така с кърмата. Тя е най-доброто съпътстващо лечение в случая и ще помогне на бебето ви бързо да се възстанови. Няма да го кара да повръща, а ще успокои стомаха му.
Имунитетът е една от главните цели на късното кърмене, заедно с приема на антитела разбира се от него. Детският имунитет се изгражда чак до към 6-тата година на детето, така че колкото по-дълго кърмите, толкова по-здраво ще бъде детето ви и ще му дадете един добър старт в живота. Като възрастен ще има силен имунитет и това определено ще е благодарение на продължителното му кърмене.
Пътуванията с малко дете са мини кошмар. Какво взех, какво забравих? Ако пътувате често с бебето навършило година – няма да има нужда да се притеснявате за храна, мъкненето на каши, пюрета, шишета. Можете навсякъде и по всяко време да го накърмите, като така и ще го успокойте в непознатата обстановка.
Ще изградите един самостоятелен, отговорен и независим човек с дългото кърмене. Противно на хорските приказки, дълго кърмените деца са много по-независими и самостоятелни. Те са получили максимално майчини ласки в детството си и не търсят неистово близостта на мама като големи хора. Кърменето е не само процес на хранене за бебето. На по-късен етап то еволюира в израз на обич, на грижа, на отдаване.
Боледуването е често срещано в периода между година и 3-4 години на детето. Когато вие го кърмите и след годинката, след две и три години дори – боледуването минава леко. Възстановяването е много бързо и кърмата щади стомаха на болното дете. Тя му помага да възстанови електролитния баланс в организма си след обезводняване например.
Кърменето до късен период в живота на бебето го кара да се чувства изключително спокойно, щастливо и обичано. По склонно е да остане за дълго без мама, защото знае, че тя непременно ще се появи за кърмене.
Дали обаче кърмата е достатъчна храна за порасналите кърмачета
Тук има големи спорове по въпроса. Всъщност кърмата е най-пълноценната детска храна, дори след като бебето е вече на година. Тя ще му осигури нужните мазнини, протеини, въглехидрати дори. Над 20% от нужната дневна доза протеини за детето се набавят единствено от кърмене. Освен това състава на майчината кърма се променя с времето – тя става с повече мазнини, вдига енергийните си стойности. Така че ако някои се опитва да ви убеждава, че кърмата в гърдите ви не е достатъчна, няма нужните хранителни стойности и други подобни глупости – не му се връзвайте.
С порастването на бебето кърмата се променя, за да посрещне хранителните му нужди, така че пак си остава най-добрата храна за него. Разбира се може да давате добавки като пюрета, гризини и други, но е добре основното хранен и след годинката да си остане кърма. В нея калий, фосфор и желязо има в оптимални количества, при това много по-лесно усвоими, отколкото във всеки друг източник.
Кърмата е и най-добрият източник на успокоение за бебето, когато му никнат зъбки. Затова не се тревожете, че глезите мъника, ако го вземате нощем и го кърмите – това много ще му помогне да преодолее никненето на така проблемните зъбчета.
Е, това беше всичко мили мами за кърменето и ползите от продължителната му практика. Ако можете, кърмете колкото се може по-дълго и не робувайте на чуждото мнение. Вие познавате най-добре тялото си, бебето си, вътрешното си усещане за процеса на кърмене, така че вие решавате до кога да го правите и никой друг.
Сега е време за статията ни за кърменето извън дома – една много наболяла тема, която е добре да погледнете.