Кога бебето ще спре да се буди през нощта? – колко пъти в денонощието си задавате този въпрос, смазани от умора и липса на сън. Когато малкото сърчице се появи на бял свят, то е толкова беззащитно, че ви се иска да му дадете цялата си обич и безкрайно да го обгрижвате.

Да, но след раждането сте изтощена, таткото ходи на работа, за да попълва все пак тънкия семеен бюджет, бабите са далеч и на мама се пада честта да будува денонощно, за да може бебо да е сух, нахранен, спокоен.
Най-големият проблем, който срещат повечето майки в първите месеци по отглеждане на бебето си е постоянното му нощно будене, плач и неспокойствие. Бебето или е гладно и иска да суче, или има колики, навярно започват и зъбките да го тормозят, но кога ще може мама да поспи? – дали това някога въобще ще се случи!? Именно за това ще си поговорим малко повече в този материал. Кога най-сетне ще дойде време евентуално бебето да спи непробудно през нощта?
Преди да узнаете отговора на този важен екзистенциален въпрос от бита на всяка майка, хвърлете едно око и на статията ни за така важното оригване след хранене и падането на бебешкото пъпче.
Защо бебетата се будят през нощта, дали ще дойде време да спят непробудно и какво трябва да знаем за съня им
Вече сте се прибрали благополучно от родилното отделение с бебето вкъщи – време е да започне вашето рутинно ежедневие на мама. То се състой в хранене, сменяне на пелените, оригване, приспиване, тревога и отново същото няколкостотин пъти на денонощие.
Бебето се буди веднъж, два пъти, три пъти през нощта и реве неистово или мрънка. Досега сте спали непробудно поне 7-8 часа и не сте свикнали да ставате през час, понеже мъника иска нещо и се нуждае от внимание. Питате се всичко наред ли? Дали го боли нещо? Гладен ли е? Бебето не може да си каже, какво иска и вие започвате да се паникьосвате и изморявате. Спокойно, след първата седмица ще свикнете с постоянното нощно ставане, но умората няма как да не се натрупа – затова поспивайте с бебето през деня, докато спи и то, домакинската работа няма да свърши никога.
Непрестанното недоспиване през нощта не е прищявка или каприз на майките. Много мъже си мислят, че жена им по цял ден си почива вкъщи докато бебето сладко спи, а през нощта може да става непрестанно и това да не и се отрази. Това въобще не е така – хроничното недоспиване за майката може да доведе до сериозни заболявания, силен стрес, лесна раздразнителност и нарушено общуване с околните.
Когато бебето спи в стаята на мама и татко, несъмнено и мъжете са за ожалване. Непрестанния плач на бебо и неговото будуване няма как да не се забележат от таткото, макар и той да не става. Неговият пълноценен сън е нарушен също – а сутринта трябва да стане и да отиде на работа.
Тук идва времето силно да попитате на глас – ще спи ли въобще някога непробудно нашето бебе или това ще си остане мираж? Спокойно и това ще се случи, но при всяко бебе се случва по различно време и по различен начин. Единици бебета спят непробудно през цялата нощ, особено в първите шест месеца от развитието си. Ако мисълта че хиляди родители като вас будуват нощем ви успокоява – така е в действителност. Учените са направили доста проучвания и са установили, че бебетата под една година се будят средно по 3 пъти на нощ – така че подгответе се за това.
Малките бебета в над 90% се будят нощно време с плач и търсят успокоение от мама. Бебето няма да заспи само, особено ако е под една годишна възраст и силно се разплаче. Обикновено половината от бебетата успяват да заспят и сами след навършването на половин годинка, но това е строго индивидуално. Според учените, когато бебето мине границата от осем месеца, то вероятно ще се буди през нощта, но ще успява да заспива само, така че дори мама и татко няма да разберат, че се е будило.
Като цяло темата за съня при бебето е много важна не само за мама и татко да си поспят, но и за здравето на самото бебе. Доста изследвания са направени в областта на нощният живот на бебетата, с помощта на видеонаблюдение и апарати измерващи жизнените показатели на мъниците. Така са открити доста общи тенденции у бебетата и техният нощен сън, които несъмнено ще откриете и при вашето бебе. Все пак всяко бебе е различно, така че сънят му също е индивидуален.
За да разберете бебето и нощните му будения, трябва да знаете, че бебетата до три месеца спят по цели 18 часа на денонощие. Разбира се едни бебета спят повече, а други по-малко, но всички спят на интервали от поне 2 до 4 часа. Бебето се буди за кратко, уморява се бързо и отново заспива. Често причината за събуждането е глад и когато бебето се насуче, заспива отново. Този дневен режим на храна и сън преминава и в нощта, така че не се учудвайте, че вашето бебе се буди поне 4 – 5 пъти на нощ и очаква храна. Няма все още изградени рутинни навици, за което вие трябва да му помогнете.
Бебетата нямат изграден биологичен часовник в организма си, когато се родят, това се случва в последствие. Те не разбират защо мама и татко спят докато е тъмно и се събуждат, когато е светло. Заредете се с търпение и след няколко месеца на нощно будуване вашето бебе ще започне полека да следва цикличността на сън през тъмната част на денонощието и будуване през светлата.
Някъде от навършването на три месеца бебетата започват да използват 24 часовият си биологичен часовник и до шестия си месец сънят им е съобразен със светлата и тъмна част на денонощието. Шест месечните бебета спят поне по 6 часа през нощта без да се будят и вероятността да се събудят през нощта значително намалява.
Изследванията в областта на бебешкият сън показват, че най-голямо развитие сънят на бебето претърпява между 3 и 6 месечна възраст. Бебетата на 3 месеца се будят по-често нощем и не успяват сами да заспят отново, докато тези на 6 рядко се будят и успяват сами да заспят.
Бебето на година вече може да спи непробудно от 8 до 12 часа на нощ, като се буди само веднъж или два пъти. През деня едногодишните бебета спят поне веднъж за период от 1 до 2 часа. И все пак повтаряме всяко бебе е различно, затова може вашият мъник да започне да спи непробудно по-рано, а може и да продължава да се буди често даже след годинката.
И така мили родители не се отчайвайте, вашето бебе ще започне да спи непробудно през нощта – просто му дайте време да се адаптира, да се развие и му създайте рутинен режим.
Време е и за статията ни относно млечните зъби на бебето – ще намерите в нея полезни съвети от специалисти.